Happening pt.: „Woda źródłem życia”.

14 maja 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ozorkowie, pod czujna opieką nauczycieli, zorganizowali na Placu Jana Pawła II happening, realizując projekt pt.: „Przygoda z przyrodą – Woda źródłem życia”. Projekt dofinansowany przez WFOŚ i GW w Łodzi. W ramach akcji rozdawane były ulotki przedstawiające sposoby oszczędzania wody oraz ciekawostki na temat tej cennej dla świata cieczy. Mieszkańcy miasta Ozorkowa zostali obdarowani balonami i butelkami z wodą a także mieli okazje podzielić się z dziećmi uwagami na temat racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi w postaci wypełnionej ankiety. Okazało się, że ponad połowa ankietowanych ocenia swoją wiedzę w kwestii metod oszczędzania wody na poziomie przeciętnym.
W codziennym życiu większość osób stosuje:
– zakręcanie wody kiedy nie jest potrzebna (np. przy myciu zębów),
– branie prysznica zamiast kąpieli w wannie,
– niedopuszczanie do przeciekania kranów,
-unikanie spłukiwania śmieci w toalecie,
– używanie zmywarki/pralki dopiero wtedy, gdy są całkowicie zapełnione.
Niestety tylko nieliczne osoby wiedziały ile litrów wody dziennie zużywa statystyczny Polak. Uczniowie z klasy III, V, VI, VII,VIII szkoły podstawowej, gimnazjum oraz ZTG bardzo zaangażowali się w akcje i z wielkim entuzjazmem prezentowali hasła o wodzie na własnoręcznie zrobionych transparentach.
Organizatorzy wydarzenia, nauczyciele p. Marta Cholewo, p. Paulina Hefczyńska i p. Magdalena Kaźmierczak mają nadzieję, że przeprowadzony happening przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat wody i rozbudził poczucie świadomości i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych mieszańców miasta Ozorkowa.

 www.zainwestujwekologie.pl