10 kroków ku temu, aby stać się lepszym rodzicem

1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci.

Im częściej okazujesz dziecku miłość, przytulając, całując i mówiąc mu KOCHAM CIĘ, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.

 

2. Słuchaj uważnie tego, co mówi twoje dziecko.

Interesuj się tym, co robi i co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym jeśli wyraża je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robił, tym rzadziej będziesz musiał je dyscyplinować.

 

3. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku.

Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś normalnym i naturalnym, ze dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność tylko część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej, jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś ( pod warunkiem, że są realistyczne ), nawet jeśli od czasu do czasu narzekają.

 

4. Śmiech pomaga rozładować napięte sytuacje.

Czasami rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje im dawać radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.
5. Postrzeganie świata z perspektywy dziecka…

…wyobrażenie sobie, co czuje twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie, jak się czułeś kiedy byłeś dzieckiem i niezrozumiały wydawał ci się świat dorosłych, kiedy miałeś poczucie, że potraktowano cię niesprawiedliwie.

 

6. Szanuj swoje dziecko tak, jak szanował byś dorosłego.

Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które jego dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego zastanów się, jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział to komuś dorosłemu. Przeproś, jeśli postąpiłeś niewłaściwie.

 

7. Chwal i zachęcaj swoje dziecko.

Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz narzekać, tym rzadziej twoje dziecko będzie cię słuchać.

 

8. Ustal porządek dnia.

Małe dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie wam uniknąć konfliktów, jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.

 

9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady.

Staraj się jednak zachować elastyczność w przypadku małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady obowiązujące w twojej rodzinie bądź konsekwentny. Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.
10. Nie zapomnij o własnych potrzebach.

Jeśli wszystko zaczyna za bardzo przypominać ciężką pracę i czujesz, że brakuje ci cierpliwości, przeznacz trochę czasu, tylko dla siebie. Zrób coś, co sprawia ci przyjemność. Jeśli, kiedykolwiek poczujesz, że tracisz panowanie nad sobą i możesz w każdej chwili krzyknąć na dziecko, poniżyć je lub uderzyć, odejdź na chwilę, uspokój się …i policz do dziesięciu.